Newbawik

  Ahoj všem, rozhodl jsem se napsat Vám pár slov o našem newbawikovi.

   Úvodem :

 

  Protože před nedávnem vznikl problém s kapacitou bawika, kam jsme všichni ukládali naše fotky   z cest a společných akcí rozhodl jsem se vytvořit pro nás nové úložiště našich fotek, videí a manuálů.  Připravil jsem s kolegou se kterým provozujeme internetovou síť starší záložní server a protože jsem hned z počátku nechtěl omezovat přístup na  3 připojení současně, tak jak tomu bylo u starého bawika (všichni si pamatujete jak jsme se v poslední době nemohli dostat na bawika,  protože počet fotek a uživatelů silně vzrostl), bylo mě jasné že nemohu umístit server newbawik na naší internetovou síť, abych neomezil ani naše účastníky sítě, ani uživatele newbawika.

  Domluvil jsem se proto s  poskytovatelem internetu na kterého máme připojenou naší síť  že server newbawik umístíme u nich v serverovně.

   Jak to vznikalo :

   Koncem července je obsah  staré bawiku přesunut na nový server newbawik a na Fórum K1400 je umístěn odkaz jak se na newbawika připojit pomocí „ftpéčka“. Jsou stanovena základní pravidla pro newbawik a server se začíná plnit našima fotkami z akcí K1400 a na Fóru se začínají objevovat názory, že fotky jsou moc velké, nejdou rychle prohlédnout a  kdyby aspoň byly náhledy tak by se dalo vybrat z fotek co hledáte. A tak jsme nainstalovali na server newbawik redakční systém a v něm rozbíhá kolega Dalibor obrazovou galerii. Nejdříve jsme provedli pár testů a odladili galerii, tu pak rozčleňuji na jednotlivá alba fotografií a začíná převod fotek z adresáře pro připojení „ftpéčkem“ do adresáře redakčního systému. Převod je komplikován velkým počtem fotek, kterých je v době převodu téměř
10 tisíc. Při převodu se z každé fotky vytváří dvě kopie pro náhledy. Fotky jsou členěny do mnoha adresářů podle akcí a autorů a objem fotografií v adresáři „ftpéčka“ přesahuje 20GB. Při převodu zjišťuji že některé adresáře jsou prázdné – smazané apod. Proto jsem se rozhodl že ve fotogalerii budou fotky chráněny proti přepisu a smazání a  i to je jeden z důvodů proč nepřebírá fotogalerie  fotky z adresáře „ftpéčka“. Bohužel ale objem dat je tak velký že je nesmysl mít fotky umístěny duplicitně jednou v fotogalerii a po druhé v „ftpéčku  a proto se při převodu z druhého adresáře maží. Takto se samozřejmě budou z adresáře „ftpéčka“ mazat zhruba po měsíci co budou převedeny do fotogalerie i nové fotky, které sem budete ukládat. Ostatní kteří si budou chtít stáhnout celý adresář, tak budou mít šanci si ho zkopírovat ftpéčkem ještě cca měsíc.

   Ukládání fotografií  :

  Fotky prosím nadále ukládejte podle pravidel „ftpečkem“ na adresu  ftp://www.newbawik.cz uživatelské jméno jakož i heslo do tohoto prostoru vám bude zasláno na e-mail který máte uveden v sekci : naše ksichty Z řečeného je (jak doufám) naprosto jasné, že kdo není veden v sekci : naše ksichty přístupová hesla mu nemohou být zaslána.

  Adresáře zakládejte ve stylu rr-mm-dd nazev  bez háčků a čárek, podadresáře autorů také bez diakritiky např. Né Víťa ale Vita atd. Fotky nechte prosím jen očíslované, protože jinak já musím při převodu vše opravit aby převod proběhl. POZOR !!! Tím že fotky a videa na newbawik uložíte, dáváte jako autoři právo  k prohlížení a volnému kopírování všem co se na server připojí, pokud s tímto nesouhlasíte na newbawik je neukládejte !!

   Prohlížení fotografií :

  Pro prohlížení fotografií byla zprovozněna fotogalerie na adrese  http://www.newbawik.cz jedná se o klasický přístup na web jako např. na Seznam, Atlas apod. Jen adresa nezačíná www, ale rovnou newbawik.... To má samozřejmě své výhody, tam kde by jste se nemohli ftpéčkem připojit , např. v zaměstnání, na veřejných internetových

místech a podobně se v pohodě připojíte.

   Mnozí z Vás už jistě fotogalerii navštívili a prozkoumali její možnosti
  Jednotlivé kategorie jsou rozděleny podle ročníků a akcí, v nich jsou vnořená alba autorů, ve kterých se nacházejí fotografie a videa. Kliknutím na kategorii  Akce 2006 , nebo Akce 2007 se vytvoří náhledy k jednotlivým akcím , pokud kliknete na konkrétní akci např. Jihočeské prasobraní, rozvine se Vám pouze tato kategorie s náhledy na jednotlivá alba. Výběrem alba se vám objeví náhled všech fotografií vždy zobrazený po max.12 fotografiích a podle celkového počtu se zobrazí počet záložek v pravém dolním rohu viz. obrázek - červená šipka :
   Po kliknutí na jakoukoliv fotografii se rozbalí filmový pás jednotlivých fotografií a nad ním zvětšenina vybrané foto - viz. obrázek níže
   Posouvat se můžete modrýma šipkama vpravo nahoře, nebo klepnutím na spodní políčko filmu  s fotografií.  nahoře uprostřed je počítadlo fotografií, nahoře vlevo jsou tři výběry  zpět na stránku s náhledy – info o fotografii – slideshow . Ve spodní části můžete fotografii ohodnotit. Do budoucna se počítá s tím že budete moci zadávat k fotografiím své komentáře.
  Pokud budete mít nějaké dotazy , či připomínky, rád to s vámi

ovládání galerie

proberu na našem Fóru
  Ahoj zdraví Micah
   Výpis souvisejících článků

1) Foto ode mne ....
2) Pár slov o našem WEBu
3) Volné pokračování
4) Další rok provozu
foto : archiv K1400  
   

informace o bezplatném SKYPE volání naleznete zde - klikni -

zde je na mne spojení

m_petr

   +420 774 335 834
 

volací SKYPE znak :

 

 Zpět do sekce : náš WEB :

pokud máš SKYPE stačí kliknout na symbol

       
Profesor (34.103) 28.09.2007 09:47
Dobrá práce chlape.
Sklípkan (comanet.cz) 28.09.2007 19:20
Šikula ;o)
Fáfa (upc.cz) 29.09.2007 23:00
jo hochu je vidět že káva ti prospívá, rád si s tebou jednu nebo dvě dám
Horachlap (iol.cz) 11.07.2011 18:28
Díky za článek a za opětovné zprovoznění Bawika
 
   

zpět na úplný začátek WEBu

   
    Chopper a cruiser