Nosič na zadní blatník aneb smrt bradavicím.

    
     V jednom ze svých starších článků  o VS 1400 Intruder jsem popisoval rozdíl mezi US a Evropskou verzí. V tomto článku jsem mimo jiné použil slovní obrat, kde přirovnávám zadní koncovou lampu umístěnou u EU verze na blatníku k bradavici na tváři krásné dívky. Od té doby utekla již nějaká doba a s odstupem času se našlo řešení jak se "bezbolestně" tohoto "kosmetického" nedostatku zbavit. Nejprve bych však měl předeslat, že tato úprava jistě není jediným možným řešením a není možné vyloučit, že se někomu dokonce může "lampa" na zadním blatníku líbit. Vzhledem k tomu, že mne zmíněná lampa připomíná návrhy technyků z bývalé NDR - jinými slovy připadá mi neskutečně ošklivá (pro porovnání zařazuji snímek této partie US  a EU verze obr.1) navrhl jsem a Leoš zrealizoval, poměrně jednoduché řešení, které se tímto článkem pokusím přiblížit obr. 2)                                                  obr. 1)

   Montáž nosiče : vzhledem k absolutní nenáročnosti se o této zmíním pouze okrajově. Po demontáži stávající zadní koncové lampy zůstanou v blatníku tři otvory. Základna nosiče je zkonstruovaný tak, aby plně překryla původní základnu lampy (toto má význam hlavně u starších strojů - překrytí rozdílnosti laku). Rovněž otvory v základně nosiče přesně pasují na stávající v blatníku. Kolem základny nosiče naneseme silikón (je běžně k dostání v barvě laku blatníku) tak, aby 3 - 5 mm silná "housenka" silikónu končila cca 1cm od okraje. Přes střed uděláme rovněž několik 5 - 7mm silných křížů silikonu. Silikón necháme alespoň 30min "zavadnout". Poté položíme nosič na blatník a lehce - rukou, dotáhneme přiloženými

obr. 2)
šrouby (antikoro) tak, aby se silikon vytlačil až k hraně základny. Pokud se silikon nevytlačil na všech místech až do hrany základny pak jej doplníme a prstem, namočeným ve vodě otřeme. Prstem se snažíme udělat v silikonu mírný vnitřní rádius. Takto přitažený a "zaspárovaný" nosič necháme alespoň do druhého dne. Druhý den napevno dotáhneme šrouby a nosič je připraven k použití. Je však rovněž možné nahradit silikon cca 8 mm podložkou z mechové gumou (je běžně k dostání v prodejnách HOBI). O něco složitější (nehovořím o elektrice) je montáž "kočičího oka" (světla) do blatníku. Nejprve se musíte rozhodnout jakou variantu zvolíte. Nabízejí se dvě varianty :  A) na místo stávající odrazky B) na místo stávajícího osvětlení SPZ. Toto dilema si bude muset ale vyřešit každý sám. Neboť jak říká moje babička : každému oči jinak malují. Tato montáž však již vyžaduje určitou zručnost a alespoň průměrně technické vybavené. Pokud jsme již definitivně rozhodnuti do jakých míst "kočičí oko" umístníme, odpojíme el. osvětlení SPZ a provedeme demontáž kompletního uchycení SPZ včetně plastového krytu (čtyři matky naspodu blatníku).
   Montáž kočičího oka :

    máme li již demontovaný komplet uchycení SPZ pak z tohoto korpusu demontujeme veškeré díly, tak aby nám zůstal pouze pochromovaný úhelník (hokejka). Samostatnou "hokejku" namontujeme zpětně a dotáhneme. Kočičí oko rovněž demontujeme, tak aby nám zůstal pouze chromovaný obal (zaoblený kosočtverec).  Tento vložíme do blatníku až se opře o hokejku. Po obou stranách si rozdělíme vůli, aby kryt nikde neopíral ( cca 2mm z každé strany a 10mm odshora). Tuto polohu si označíme fixem na hokejku. Hokejku demontujeme a vyvrtáme potřebné otvory. Poté vše osadíme zpětně do blatníku (hokejku s obalem kočičího oka) a přesvědčíme se, že má nová lampa hlavně po bocích alespoň minimální (1,5mm) vůli. Pod obal kočičího oka přiložíme originál osvětlení SPZ a označíme si polohu. Demontujeme hokejku z blatníku. Demontujeme obal kočičího oka z hokejky a zhotovíme otvory pro uchycení osvětlení SPZ. Poznámka : kočičí oko jako takové je vybaveno okýnkem pro osvětlení SPZ, proto pokud nechceme nemusíme montáž původního osvětlení provádět. U řešení A) si tedy pro osvětlení SPZ můžeme volit ze dvou variant. Zde opět platí babiččino : každému oči jinak malují. Pokud se však rozhodnete pro variantu s použitím původního osvětlení doporučuji vlastní dotažení řešit přes gumové

A)
B)

A + B

silentbloky, které zhotovíte rozříznutím původního uchycení (zamezení chvění a potažmo

přepálení vlákna žárovky). Další řádky jsou určeny detailistům, kterým jistě neujde, že

mezi kočičím okem a vnitřní částí blatníku vznikl nevyplněný prostor. Je sice pravda, že tento fakt zběžný pohled neodhalí (musíme jít hodně blízko a sehnout se do předklonu) nicméně zmíněný detailista kvůli takovéto "nepravosti" nebude spát. Zatěsnění prostoru, mezi kočičím okem a vnitřním okrajem blatníku není rovněž takovým problémem jak by se mohlo zdát.

Zhotovíme jej z plastu. Kdo má k dispozici původní plast, který je prodloužený do zástěrky

může jej použít na výrobu zmíněné výplně.

řešení detailu

   Výplň blatníku : namontujte hokejku, vezměte kus tvrdého kartónu a zhotovte si šablonu odpovídajícího tvaru. Jistě vám neušlo, že na hokejce je z levé a pravé strany navařen držáček. Se spodním koncem tohoto držáčku ukončíte šablonu. Označte všechny otvory. Podle šablony vyřežte plast a na horní lem použijte původní "mechové" těsnění. Plast vložte mezi kočičí oko a hokejku. Zafixujte jej dvěma šroubky do zmíněných držáčků. Osaďte kočičí oko, případně i původní osvětlení SPZ - vše velmi jemně (rukou) dotáhněte. Takto připravený komplet vložte do blatníku a začněte utahovat 4 šrouby. Pozorně sledujte, zda se zatěsnil prostor v blatníku a zda je vůle mezi blatníkem a kočičím okem alespoň 1,5mm. V případě potřeby můžete (velice účinně) správnou polohu kompletu  regulovat podložkou pod 4 šrouby. Zapojte elektroinstalaci, odzkoušejte funkčnost a vše již napevno dotáhněte. 

   Co dodat na závěr ? : docela určitě je dobré, že montáž tohoto kompletu dovoluje několik variant a tím pádem zvýraznění individuálnosti každého stroje. Nosič je vypálen laserovým paprskem z 3mm silného antikorozního plechu jehož životnost  není prakticky omezena. Vzhledem k tomu, že je na nosiči velký podílem ruční práce (zalešťování po laseru, nenajdete zde jediný pohledový svár a vše je zrcadlově

vyleštěno), myslím si, že cena 3.999,- Kč bez DPH (včetně antikorozních upevňujících šroubů a podložek) je velice přijatelná. Kočičí oko vás přijde na 1.050,- Kč bez DPH. Nosič je možné osadit i na US model.

 

 

Text :

Generál Spojení na autora článku : e-mail

Foto :

Leoš, Medvěd, Honza
                                                       

Zpět do sekce Články :

   
       
 
   

zpět na úplný začátek WEBu

   
    Chopper a cruiser